Bruksförteckning Värmland

Som mest fanns det cirka 240 bruk i Värmland av varierande storlek. Nedan finner du, kanske inte alla bruk, men de flesta listade i bokstavsordning med verksamhetsår och sockentillhörighet

A

Ackkärr 1624-1877 Lungsund

Adolfsfors1744-1888 Köla

Alstrum1640-1854 Alster

Andersfors1858-87 Kristinehamn

Annefors1798-1859 Sunne

Antonström1760-1830 Sunne

Asphyttan1545-1720 Färnebo

B

Bada1649-1877 Fryksände

Bjurbäcken1602-1890 Lungsund

Björkborn1639 Karlskoga

Björkefors1695-1851Sunne

Björneborg1661-Visnum

Bofors1646-Karlsskoga

Borgvik1625-1924 Borgvik

Bosjön-1740 Kroppa

Brattsfors1615-1918 Brattfors

Brunsberg1686-1882 Brunskog

Bäckhammar 1682-1871 Visnum

C

Charlottenberg1827-1906 Eda

D

Degerfors1660- Karlsskoga

Deje1862-1873 Nedre Ullerud

Didriksfors Rämen

Dömle1630-1884 Nedre Ullerud

E

Edsvalla1644-1908 Nor

Emilsdal1842-1876 Gillberga

Eriksdal1751-1844 Gåsborn

F

Femtå1837-1862Norra Ny

Forsnäs1628862Alster

Fredros1743-1869 Gunnarsskog

Föske1649-1850 Nyed

Föskefors1755-1884 Ekshärad

G

Gammelkroppa1611-1852 Kroppa

Geijersholm1731-1889 N Råda

Gladåker1823-1865 Karlslanda

Glasfors1692-1883 Glava Glumserud1644-1873 Väse Gräsbosjö1642-1861Färnebo Gunnerud1630-1862Alster Gustavsdal1851-1862 Gräsmark Gustavsfors1746-1908 Ekshärad Gustavsström1749-1897Gåsborn Gårdsjö1694-1875Ö Ämtevik

H

Hagfors1873- Norra Råda

Halgå1833-1884 Ekshärad Hennikehamn1606-1889 Färnebo

Hillringsberg1806-Glava

Håkanbol 1679-1889 Nysund

Häljeboda1796-1880 Eda

Hättälv1600-1845 Kroppa

Högfors1744-1873 Gräsmark

Hökebro1641-         Nyed

J

Jonsbol 1684-1886 Visnum

K

Karlsfors1748-1876 Sillerud

Konradsfors1838-1867 Östmark

Koppom1838-1897 Järnskog

Kristinefors1803-1878 Fryksände

Krontorp 1682-1871 Visnum

Kvarntorp1628-1877 Nedre Ullerud

Kålsäter1694-1876 Långserud

L

Lanfors1666- Bjurtjärn

Lennartsfors1838-1877 Trankil

Lenung1823-1865 Glava

Lersjöfors1724-1704 Sunne

Lesjöfors1680-            Rämen

Letafors1729-1871 Dalby

Lidefors1686-1894 Nysund

Likanå1837-1862 Dalby

Liljendal1764-1890 Rämen

Lillfors 1606-1865 Kroppa

Lindfors 1630-1883 Nyed

Loviseberg 1756-1886 N Råda

Lyred1838-1879 Gunnarskog

Långban1632-1808 Färnebo

Lövstafors1841-1868 Karlanda

Lövstaholm1750-1880 Lysvik

M

Matlång1630-1861Lungsund

Mitandersfors1841-1874 Bogen

Molkom1629-1861Nyed

Moriansfors1783-1882Brunskog

Munkfors1670-    Ransäter

Myrmansfors1880-   Rämen

Mölnbacka1629-1895 N Ullerud

N

Niklasdamm1666-1863 Varnum

Nolby1740-1782 Brunskog

Nore1751-1885 Eda

Norum1629-1873 Nyed

Näs1639-1856 Nyed

O

Oleby1693-1838 Fryksände

R

Ransäter1646-1883 Ransäter

Reinholdsfors1761-1882 Manskog

Ribbingsfors1827-1876 Amnehärad

Rinnefors1695-1868 Boda

Rottnedahl1691-1880 Sunne

Råglanda1630-1877 Nyed

Räxed1763-1882 Gunnarskog

S

Saxån1633-1856 Färnebo

Segerfors1839-1868 Arvika

Skarped1694-1880 Sunne

Skarphyttan-1850 Kroppa

Skillingsfors1793-1885 Skillingsmark

Snarkil1721-1877 Sillerud

Spjutbäcken1630-1868 Varnum


S

Stjernfors1669-1887 N Råda

Storfors1587-  Kroppa

Stömne1693-1886 Stavnäs

Stöpafors1747-1878 Sunne

Svaneholm1694-1884 Svanskog Sälboda1763-1882 Gunnarskog

Sölje1798-1889 Stavnäs

T

Torsby1693-1878 Fryksände

Träskog1754-1869 Gunnarskog

Töcksfors1797-1870 Töcksmark

U

Uddeholm1668-1887N Råda

Uvanå1829-1874 Gustav Adolf

V

Valåsen1632-1920 Karlskoga

Vassgårda1658-1870 Varnum

Vägsjöfors1743-1893 Fryksände

Välsfors                        Fryksände

Å

Åmot 1809-1882 Brunskog

Årås 1695-1876S Råda

Ä

Älgå 1696-1877 Älgå

Älvsbro 1611-1862 Varnum

Älvsbacka 1642-1893 Älvsbacka